2011. augusztus 29., hétfő

Éljenek a lekvárok !

Nemsokára kezdődik az iskola. Ettől persze az élet nem áll meg a kertben. Miközben az ember lánya tankönyveket csomagol, azért még mindig van befőznivaló paradicsom, esetleg szilva és ha mégse, akkor Ranko hoz 5 kiló szedret Jagodinából, amiből kijön 5 üveg finom szederlekvár.

Hosszú utat tettek meg a szederkék a lábasunkig

És hozott házi lekvárt is: sárgabaracklekvárt rummal és csokoládéval, valamint szilvalekvárt körtedarabkákkal. Mindkettő nagyon finom, kellemes kombináció. Ugyanakkor semmiképpen sem szeretném alábecsülni a "mezítlábas" lekvárok erényeit.  Más szóval, fantasztikusnak tartom, hogy csupán a gyümölcs-összetevő változtatásával mennyire más karakterű csemegét kapunk.
Hiszen nem véletlen, hogy a palacsintába leginkább sárgabaracklekvárt, a derelyébe szilvalekvárt, a reggeli vajas zsemlénkre eper dzsemet teszünk.

2011. augusztus 26., péntek

Karfiolos lepénykék (Ibolyától)

kisültek a lepénykék
hozzávalók: 1 közepes karfiol, 2 tojás, 2 evőkanál tejföl, kb 4 EK liszt


elkészítése: a karfiolt rózsáira szedem és enyhén sós vízben puhára főzöm, ha kész, picit hagyom hűlni, villával enyhén megtöröm, hozzákeverem a tojást, tejfölt, lisztet.  Lehet még sózni, de óvatosan, mert a karfiolt könnyű elsózni. Olyan állagú anyagot kell kapj, mint a krumplisaláta.


a majonézes krumplisalátának álcázott tészta


Forró olajba szaggasd evőkanállal és mindkét oldalát süsd szép aranybarnára. Gyorsan, egyszerűen elkészíthető, laktató étel.

Sütőtök (vagy cukkini) pite

Cukkinis pite SK


A recept egy amerikai skanzen szakácskönyvéből az "Old Sturbridge Village Cookbook"-ból származik. Igen, cukkiniből is el lehet készíteni, nagyon finom és nem zöld :))
Bár én nem teljesen így készítettem (a saját bevált pitetésztámat, használtam és kristálycukrot a töltelékhez) én mégis az eredetit tenném közzé, amit aztán bátran lehet változtatni, saját lehetőségeitekhez, ízlésetekhez igazítani. A mennyiségeket az amerikaiak csészében adják meg, ami kb 2,5 dl-nek felel meg.
hozzávalók a tésztához: 1 csésze átszitált teljes kiőrlésű liszt, vagy 1,5 csésze rozslisz (a mennyiség az átszitálás utánra vonatkozik), 1/4 csésze vaj, 3 EK hideg víz. A tészta 22,5 cm átmérőjű pitetálhoz elég.

hozzávalók a töltelékhez: egy kisebb tök, 2-4 tojás (minél több tojást használsz, annál gazdagabb lesz a töltelék), 2 csésze tej (plusz tojásonként 1/4 csészével csökkentsd a mennyiségét), fél csésze melasz, csipet só, 2 EK fahéj, 1 EK gyömbér, fél citrom reszelt héja

elkészítése: hámozzuk meg és magozzuk ki a tököt, daraboljuk fel és fedő alatt kevés vízben főzzük puhára. Amíg a tök megfő, el lehet készíteni a tésztát*  és kibélelni vele az edényünket. A tököt pürésítsük és mérjünk ki 2 csészényit a töltelékhez (a maradék lefagyasztható) Verjük fel a tojást a tejjel, adjuk hozzá a tököt, a melaszt, sót, fahéjat, gyömbért és citromhéjat. Jól keverjük ki. Öntsük a tésztába. 200 fokra sütőben sütjük 15 percig, majd a hőfokot lecsökkentjük 180 fokra és még 30 percig sütjük tovább, illetve addig majg a töltelék megszilárdul. Tálalás előtt hagyjuk kihűlni.


* a tészta a következőképp készül: negyed csésze lisztet és 1 EK vajat tégy félre. A maradék vajat morzsolt szét a liszttel, add hozzá a vizet és gyúrj belőle tésztát. A tésztát nyújtsd ki, a félretett vajból kenj a tésztára és szórd meg liszttel, masjd tekerd fel a tésztát és nyújtsd ki megint. Ezt a műveletet négyszer ismételd, aztán lehet kibélelni a tálat.

Hőségriadó Ragu



Eme recept Ibolyától, szomszédomtól származik. Gyakran fogtok még itt a nevével találkozni.Én kereszteltem el hőségriadó ragunak, mivel akkor is meleg volt amikor elmondta nekem a receptet így lehet, hogy változtattam kicsit rajta :P, valamint a hozzávaló zöldeket is a legnagyobb hőségben bócorogva szedtem össze a kertben. Az eredmény viszont fennnnnséges. íme:

hozzávalók: 1 db csirkemell filé (vagy fél ha kevesebb húst szeretnél benne), hagyma, padlizsán, cukkini, paprika, paradicsom, kevés só és bors, bazsalikom, oregano, mentalevél, citromfű meg amit még találsz a fűszerkertben, persze csak ésszel! 

elkészítés: Vajon vagy olajon a négybe vágott hagymát megpirítom, majd jön a csíkokra vagy kockákra vágott csirkemell, só , bors. A nagyobb kockákra, szeletekre darabolt zöldségeket hozzáadom mikor a hagyma már kicsit üveges és a pipi is szépen megpirult. Nem párolunk, hanem pirítunk! Majd hozzáadjuk a zöld fűszereket, lefedjük és pároljuk, csak addig hogy a pipi megfőljön rendesen. Kis levet fog engedni és már csak rajtad múlik, hogy hagyod a levet, vagy elforralod és csak egy kevés sűrűbb szaftot hagysz a keverék alatt. Én az utóbbit tettem és nagyon fincsi lett. Hogy miből mennyit teszel bele, teljesen rád van bízva, de tartsd észben, hogy a paradicsom savanyít.

2011. augusztus 25., csütörtök

Mit is lehet csinálni ilyen melegben?

Nagyjából semmit. a magam részéről  kedden, miután megvettem a fiam tankönyveit, bevásároltam és 1 óra körül hazaértem, már csak egy Hőségriadó Ragura volt erőm, melynek receptjét újonnan indított recepttáramban megtaláljátok. (Utóbbit folyamatosan töltögetem fel, így érdemes időnként ránézni.) Aztán egyszer csak 6 óra lett, így elindultam szokásos esti körutamra, mely abból áll, hogy leszedem amit lehet, majd locsolok.

Ebből a kukoricából már vetőmag lesz
 Szedni nálam mostanság a paradicsomot, padlizsánt lehet, valamint magokat gyűjteni. A babról már írtam, nos kukoricát is teszek el.Van aki rajta hagyja a magnak szánt csövet a növényen, hogy ott száradjon ki. Én leszedtem és a teraszon szárítom ki őket. Méghozzá a kevésbé illusztris, görbe, foghíjas csöveket.

Még mindig a dundi fekete magok
 Aztán locsolás után ha van elég paradicsom, előkészítem őket a befőzéshez. Lesózom, összenyomkodom és beteszem a hűtőszekrénybe. Másnap fűszerezem, főzöm és vagy ketchup, vagy spagettiszósz lesz belőle ;) A paradicsom magját is elrakom méghozzá úgy, hogy fényes felületű újságra kaparom (szabadalmaztatott Ibolya-módszer), ahonnan ha megszáradt könnyen le lehet szedni.
És hát esténként lehetne babot fejteni, tankönyveket csomagolni, no de ebben a melegben!?

2011. augusztus 21., vasárnap

`Ültessünk epret!

Az augusztus többek között az eperültetés időszaka. A helyi hirdetési újság ilyenkor tele van ún. "tépett" palántákat kínáló hirdetésekkel. Ezek lényegében az idősebb palánták gyerekei. Az öreg növények indákat növesztenek, az indákon pici epernövénykék nőnek és gyökeret eresztenek. Ezeket a kis növendékeket szokás augusztusban felszedni és kipalántázni. Akár 10-szer olcsóbbak mint a tápkockáspalánták, vagy  frigó palánták, amiket tavasszal ültetünk.
A talajt megfelelően elő kell készíteni palántázás előtt. El kell teríteni mintegy 5 cm vastagságban komposztot az érintett felületen és beledolgozni a földbe (jómagam a nagyon laza homoktalaj miatt utóbbi lépést kihagytam - bár ha Ranko itthon van, lehet hogy megkérem, hogy szaladjon végig a rotátorral ).

Jól látszik a komposzttal feljavított talaj kontrasztja

Ha a talaj kész, jöhetnek a palánták. Nekem könnyű dolgom volt, a szomszéd Misi bácsitól és Erzsike nénitől kaptam ingyen és bérmentve, egyenesen a földből a friss növénykéket. Egyébként olyan 25 ft szála. Arra kell figyelni, hogy a palántáknak fehér legyen a gyökere. A fekete gyökerű kicsi eséllyel marad meg. Szóval, ha ilyet akarnak ránk sózni, nézzünk más eladó után.

Tépett palánta ültetésre készen


A palántákat még tisztítani kell. Levagdossuk róla a kacsokat és leszedjük az öregebb leveleket. Kb. három levelet hagyjunk rajta. A beültetendő felületet alaposan locsoljuk be.  A palántákat 70 cm sortávolsággal és 40 cm tőtávolsággal ültetjük. Az ültetőlyukakat ne temessük be, szorítsuk a palántát az oldalához és töltsük fel vízzel a lyukakat. A lyukat locsoljuk még kb 1 hétig és így jó eséllyel meggyökeresednek a palántáink. A lyuk pedig lassan "becsinálja" magát. Kötöttebb talajon talán nem működik olyan jól ez a módszer, ott én kis tányért csinálnék a növénykék köré (persze beöntözném és betemetném az ültetőlyukat), hogy az öntözővíz biztos lejusson a gyökerekhez. Fontos hogy a palánta "szívét", azaz a levélkezdemények csoportját a tőnél, ne temessük be hanem maradjon a földfelszín felett.

Ültetésre váró palánták

Hiba vízbe áztatni a növénykéket ültetés előtt, mert kilúgozódnak. Helyette csavarjuk őket nedves ruhába ültetésig. Én is úgy jártam, hogy 50 palántát holnapra kellett hagyjak, mert rámsötétedett. Az egész cécó nagyon gyorsan megy, ha ketten vagytok rá, és baromi lassan, ha egyedül vagy.  De alkalmazkodni kell az adott helyzethez, merthogy a palánták nem fognak arra várni, hogy életem párja hazajöjjön a jövő héten. És számtalan oka lehet annak, hogy bizonyos feldatokat lassabban tudsz elvégezni mint pl. a szomszéd. Ne foglalkozz ezzel. Ne kapkodj, ne csapd össze, ne hajtsd magad!

Kész az első két sor


Számtalanszor fogsz kompromisszumra kényszerülni az időjárás, rossz vetőmag, időhiány miatt. Lesz, hogy nem sikerül valami. Ahogy Alan Tichmarsh mondja: " Igen, jól tudom, akadnak kertészkedők, akik ezzel a szüntelen változó világgal nem tudnak lépést tartani, és úgy érzik sosem fogják "rendben" tudni a kertet. Ha egyszer azonban végre ők is elérik, hogy többé nem olyan területként gondolnak a kertre, amit valaha is "befejezhetünk", akkor tudnak majd örülni annak, hogy állandóan "munka van folyamatban"."
Már csak annyit tennék hozzá, hogy az eper ültetésével kapcsolatos okosságokat részben Misi bácsiéktól, részben a Mester Kiadó gondozásában megjelent Kertészkedés télen nyáron c. sorozatból szedtem.

2011. augusztus 19., péntek

Dundi fekete magok, ésatöbbi...

Túléltem a takarítást, bár ma igen meleg volt és semmi hangulatom nem volt hozzá. De az elkövetkezendő három napot így a kertnek szentelhetem. Tulajdonképpen gazolni fogok, ahol még kell. Aztán majd elültetek kb. 100 eperpalántát (erről majd külön bejegyzést készítek), magokat gyűjtök és ha már nagyon beindultak a paradicsomok, elkezdem befőzni őket.

A 20 ft-ost a méret érzékeltetésére tettem a paradicsomra, ők egyébként még csak az első hírnökök
Magot egyelőre a bazsalikomról szedek és a Csodatölcsérről (Mirabilis jalapa). A bazsalikom egynyári növény, így minden évben újat kell beszerezni belőle. Én valószínűleg egy részét elviszem majd a palántás nénimhez, mert idén az egy csomag magból 2 db növénykém lett csak, ami nem baj, de nem is túl gazdaságos.
A csodatölcsérről magot szedni kész élmény. Alig is bírtam abbahagyni és majdnem rámsötétedett, mire befejeztem a locsolást. Ez a bájos és szinte igénytelen, hatalmas bokorrá megnövő növényke a tölcsér alakú virágok helyén nagy dundi fekete magokat növeszt. Csak megfordítod, vagy letöröd az érintett részt és a magok belepotyognak a gyűjtőedénykédbe.

Az a bizonyos duci fekete mag

A magok persze bőven potyognak a földre is, garantálva -bár a csodatölcsér is egynyári növény-, hogy jó időre tanyát verjen ott, ahova egyszer már elvetetted. Nincs más dolgod mint jövő tavasszal felismerni a magoncokat, ritkítani a veteményt és esetleg elajándékozni a felesleges palántákat. Magot így tulajdonképpen csak azért teszek el, hogy legyen. Elajándékozni, csere-berélni, esetleg máshová is csodatölcsér-dzsungelt telepíteni.

A jövő nemzedék

Mentegetem a zöldbab magjait is. A mélyhűtő tele van zöldbabbal. Amilyen nehezen kelt ki olyan szépen termett a végén. Ebben az esetben a zöldbabot is meg lehet növeszteni fejtett babnak, illetve a fejtett bab tulajdonképpen vetőmag is. Én most elsősorban az utóbbira hajtok, de majd meglátjuk mennyi lesz a végeredmény. A magokat 24 órára érdemes a mélyhűtőbe rakni zsizsiktelenítés céljából, állítólag ettől még nem veszítik el a csíraképességüket. Nos ezt olyan ember mondta nekem akinek el is hiszem, de ha valaki mégsem akarna mélyhűtőzni, megoldás lehet a kifejtett bab azonnali zárható tartóba tétele. Jómagam maradok a fagyasztós módszernél.

2011. augusztus 18., csütörtök

Rotyog a baracklekvár

Bizony rotyog, méghozzá őszibarackból. Midőn Horvátországból frissen hazatérve kiszédelegtem az autómból, ott várt kb 5 kg őszibarack a kocsibeállóban. Kedves idős szomszédaimtól kaptam már ki tudja hanyadjára a finom szállítmányt és mivel ennyit nem tudok megenni, sorsa megpecsételtetett. Befőttesüvegem persze már nem nagyon van, így a biztonság kedvéért vettem még ötöt.
Ma nem nagyon tudtam a kertben szöszmötölni. 5 óra lehetett mikor kimentem. A paradicsomaimra nagyon ráfért a ritkítás, főként a pirosakra. Ezeknek a palántáit az utolsó szálig az egyik szomszédomtól kaptam. Szabadföldbe veti évek óta ezt a fajtát kifejezetten befőzésre.

Pirosodik...

A másik paradicsomom fehér és White Tomesol névre hallgat. Ezt a fajtát 2009-ben ültettem először. A magokat a Baker Creek Heirloom Seeds webáruházából vásároltam, majd a biztos siker reményében profihoz vittem hajtatni. Az eredmény rengeteg krémszínű és rendkívül ízletes termés volt. Természetesen raktam el magot, amit a palántásom elfelejtett időben elvetni, így tavaly nem termett  fehér paradicsomom és azt hittem magom sem maradt. De tavasszal, ahogy a magos bádogdobozkámban nézegettem, hogy milyen maradék vetőmagjaim vannak, a doboz alján találtam talán úgy 30 szem paradicsommagot. Nem voltam benne biztos, hogy milyen mag, egyáltalán csíraképes-e, de miért dobnám ki, ha el is vethetem? A magok szépen kikeltek; egytetlen izgalmam most az, hogy vajon lesz-e elég idejük beérni.
ez lett a "véletlen" magokból


az a bizonyos 2008-as termés
 A paradicsomok ritkításán, kötözésén, betegnek tűnő leveleik leszedegetésén túl kipalántáztam még  díszkáposztáimat. Reményeim szerint még a legnagyobb fagyok idején is színesítik majd az egyébként addigra kiürült virágágyást.

Laczkó Ágnes fotója a kepguru.hu-ról

Locsolás előtt pedig leszedtem 4-5 padlizsánt a három bokromról. Nem először ültetek padlizsánt, de ezek a növénykék meglepően szépen teremnek. Anyukám nagyon szereti a - szerintem már mindenki által ismert - padlizsánkrémet, de persze lehet grillezni, muszakát készíteni belőle, vagy bármilyen mediterrán ihletésű ételt. A Wikipedián található leírás szerint tartalmaz A- és C-vitamint, valamint ásványi sókat. A palántát megbízható helyről szerezzük be és kísérletezzük ki, hogy nekünk melyik fajta válik be, mert mint utaltam rá, vegyesek a tapasztalataim és ez vonatkozik szomszédaimra is. Bevallom nem kérdeztem rá a fajtára amikor a palántákat vásároltam, de ránézésre a Black Beauty-ra tippelnék. Itt a mi homoktalajunkon némi műtrágyát tettem alá ültetéskor, valamint nemrég komposztot. Permetezve talán csak azért volt, mert maradt még lé a permetezőben. Amikor jövőre átállunk teljesen organikus üzemmódra, biztos vagyok benne, hogy remekül bírja majd a szemléletváltást :)

még  növésben

a  tojásgyümölcs virága is szép

Holnap takarítós nap. Le kell vakarnom a lebontott cserépkályha kormát a falról és alapsan kitakarítani a házikónkat, mert utazás előtt már nem sikerült. Persze ez nem jelenti azt, hogy nem találok kertészkedős írnivalót :)



2011. augusztus 17., szerda

A Napraforgóról

Ezt a bejegyzést öreg tanítómnak dedikálnám, aki mindamellett, hogy a kisujjában van a pedagógia, gyermek-, felnőtt- és családpszichológia, számtalan díjnyertes diaporámát készített és reményeim szerint még készít is. Nos, amikor őt 15 évvel ezelőtt megismertem, "megszállotja" volt a napkorongnak, rengetegszer fotózott napraforgót, volt is egy teljes napraforgó témájú diaporámája. Akkor, 18 évesen még afféle hóbortnak tartottam a rajongását, de mára már én is rajongó lettem, bár valószínűleg merőben más okokból mint ő.

Katonás sorban állnak első megbecsült napraforgóim

Jómagam teljesen véletlenül lettem napraforgó-kedvelő. Eszem ágába nem jutott volna magamtól napraforgót ültetni, de kaptam egy margarinos doboznyi holland csávázott magot és hát mit csinál az ember? Elveti. Lett is belőle valami, de akkor még annyira nem fogtak meg, talán még fénykép sem készült róluk. De azért vettem egy csomag magot a következő évre, csak a felét vetettem el és még így is maradt. Különösebb célom nem volt velük, csak hogy legyen az is a kertben, ha már van hely és esetleg a magjukat madáreleségként felhasználni télen.

A napraforgó arca


Úgy is lett. A napraforgóimat nem szedtem fel az idény végén. Hatalmasra nőtt tányérjukból a madarak kicsipegették szinte az összes magot. Tavasszal az üres tányérok tüzelőanyaggá avanzsáltak, megszikkat száruk remek jelölőfának bizonyult a veteményesben. Látván ezt a sokféle felhasználási lehetőséget, elnézvén azt a pár négyzetméternyi fenséges szépséget és bájt amit a kertünkbe varázsoltak, lassan a szívembe zártam őket.

 Nagy virághoz nagy méhecske dukál



Érthető, hogy az idén már még nagyobb lelkesedéssel szúrkáltam le pár magot a gáztartályunk köré. Merthogy a napraforgó mellesleg ápol és eltakar, árnyat is ad. Figyelemmel követtem, ahogy minden egyes magocskából két egyértelműen "napraforgós" sziklevél bújik elő, majd egyre hatalmasabb levelek, szár, melynek a végén megjelenik a virágbimbó, mely önmagában is articsókára emlékeztető, szemet gyönyörködtető műalkotás. Idei napraforgóim árnyékában szépen fejlődik a Müncheni Sörretek, spenót, levélpetrezselyem, különféle virágmagok. Ezek amúgy a nyári forróságot nem bírták volna, még ha nem is volt sok forró napunk az idén. Szirmaikat már elvesztették és az óriási tányérokban - melyeknek súlya arra készteti őket, hogy afféle hajlott hátú öregasszonyként folyton a földet kémleljék - már érlelődnek a magok. Idén lehet, hogy nem hagyom az összeset a madárkáknak; nekünk is teszek el belőle.


  Ezt a szép dísznapraforgó képet az indafoto.hu-n találtam, hortenzia felhasználó készítette


Bár Louise Riotte: Carrots Love Tomatoes c. könyve szerint  a karós babbal nem szeretik egymást, remekül megvan az uborkával és a dinnyével. A hölgy azt is elmondja könyvében, hogy az amerikai indiánok előszeretettel termesztették tápanyagtartalma miatt. Lisztet őröltek belőle, amelyből kását, süteményt készítettek, esetleg vízzel felhígítva italt. Sőt! A megpirított szemeket összezúzták és oly módon készítették el, mint mi a kávét.


Ez a többvirágú potyautas nagy örömömre a szőlő tövében nőtt


Ez a gyönyörű és egyben hasznos növény nem igényel különösebb gondozást. Permetezni nem űkell, és talán ahol nem homoktalaj van mint nálam, nagyon öntözni sem. A magoncok a szokásos pátyolgatást ugyan igénylik, de aztán a napraforgó csinálja a maga dolgát. Bátran ajánlom kezdőnek, haladónak, biokertésznek, nem biokertésznek, annak is aki a dísznövényekre szakosodott, annak is aki veteményezésre. És ha nem is ültetsz napraforgót, de felfedezel egy kalózpéldányt a kertedben, ki ne kapáld! Örömödet fogod lelni benne; ha van a közeledben gyerek, ő különösen. Én most úgy jártam, hogy egy hatalmasra nőtt multivirágú példány pottyant valahogy a szőlőim mellé. Mindamellett, hogy kedves látvány, alig várom, hogy magot gyűjthessek róla és jövőre ebből is vessek. Szeretnék majd néhány színes, dísz napraforgót is. 
Azt még fontosnak tartom elmondani, hogy ha azért vetnél napraforgót, hogy télen saját magad termesztett szotyit ropogtass, vásárolj kifejezetten erre a célra szolgáló vetőmagot.  Teljesen laikusként nyilvánultam meg most, szóval ha mindenáron dísznapraforgómagot akarsz enni,  nézz utána, hogy lehet-e :)

És akinek még nem volt elég:











2011. augusztus 13., szombat

Mielőtt belecsapnék a lecsóba

Nos, igazán elindíthattam volna a blogom pár nap múlva. 1 órán belül ugyanis felpakolom gyermekeimet és anyukámat és indulunk a horvát tengerpartra. Mivel 750 km-ről van szó, egy napot rápihenek és kedden irány Öreghegy. A kertecskémet szükség esetén szomszédom öntözi, ami valószínűleg be is következik az előrejelzéseket nézve.
Apropó, nyaralás! A kezdő kertész hamar rájön, hogy 1 hétnél tovább magára hagyni a kertecskét  kockázatos dolog. Aztán arra is rájön, hogy hülyeség, mert kimarad a tutiból. Júliusban elszabadul a kert és észnél kell lenni, hogy ne boruljon rád a magad teremtette kis dzsungel.
Azt csak halkan jegyzem meg, hogy aki egy-egy hosszú hétvégénél tovább vágyódik el kertjéből a nyári szezonban, annak talán nem is annyira való ez a kertészkedés dolog.
Egy szó mint száz, kedden jelentkezem és mesélek kicsit a mi kis tanyánkról.




2011. augusztus 12., péntek

Na nézzük csak

Hát itt vagyok. A Tanya a háromlábú sünhöz megteszi első blogbejegyzését. Illetve én :) Hogy miről szól ez a blog? Meg mi ez a háromlábú sün? Ezekről majd holnap. Most az a lényeg, hogy megtörtént az első bejegyzés.