2011. szeptember 12., hétfő

Néhány szó a paradicsomról

Ezt a bejegyzésemet nem kimondottan az inspirálta, hogy még mindenhol bőven terem a paradicsom. Inkább az, hogy beérett az első fehérparadicsomunk. Igen, az a bizonyos, aminek a magjait a magok tárolására használt pléhdoboz alján találtam; véletlenül szóródhattak ki és csak amolyan "mér' dobjam ki, ha el is vethetem" hozzáállással elültettem. Pár héttel később a kelleténél és az paradicsoméknál nem mindegy szóval most nagy az izgalom, hogy szép meleg legyen az ősz.

A még éretlen fehérparadicsomok
A Wikipédián bőségesen lehet olyasmit is olvasni a paradicsomról, amiről én most nem szeretnék írni, de ettől még roppant érdekesek. Például, hogy Magyarországon a 17. századból találunk róla írásos feljegyzést, és, hogy a 19. században még eleinte dísznövényként ültették, majd lassan beindult a karrierje mint haszonnövény. Jópofa tény az is hogy a prosztatára jótékony hatással bíró likopin, könnyebben felszabadul a paradicsom rostjaiból főzés útján, így nála megdől a törvény, miszerint nyersen jobb.

Kicsi fehér paradicsom a nagy piros tesóval

Forma, szín, íz és textúra tekintetében igen változatos zöldség. Ismerjük a normál közepes kerek paradicsomon kívül a koktélparadicsomot, a lucullus paradicsomot, a hatalmas bifsztekparadicsomot. De ez még mind semmi. Ledöbbentem, amikor megláttam a Baker Creek Heirloom Seeds választékát (nem csak) paradicsomok tekintetében. A vállalkozás a génmódosított zöldségek, gyümölcsök ellenkampányának része. Itt kizárólag genetikailag tiszta fajták kaphatók, a világ minden tájáról. Például, van náluk "Csíkos Bőtermő", régi magyar fajta, aminek a félrefordítását még mindig nem sikerült kijavíttatnom, de majd idővel...

Na ezt nem szabad csinálni !
Fontos, hogy ha fólia nélkül akarunk boldogulni, szabadföldi fajtát válasszunk. Ha korán szeretnénk paradicsomot szüretelni, januárban vigyük el a magjainkat hajtatni, és május közepén szép egészséges palántákat ültethetünk ki. Fontos, hogy a hajtató helyen májusig már elkezdjék szoktatni a palántákat a kinti levegőhöz. Ellenkező esetben szegények sokkot kapnak a hidegtől.
Létezik bokros és kordonparadicsom is. A bokros paradicsomot is érdemes kötözgetni és karózni, hogy elbírja a termések súlyát, de a kordonparadicsomot egyenesen muszáj. És ha nem tördeljük ki a hónaljhajtásokat időben, bizony belátható időn belül dzsungelünk lesz.

2009. augusztus elején már bőven érett az előnevelt pari

Ha már az elején jó földbe kerül, nemigen igényel trágyázást, ha mégis akkor magas kálium tartalmút. Öntözni annyit kell, hogy a föld mintegy 20 cm-t átnedvesedjen. Felülről nem tanácsos öntözni, mert hajlamos a gombás megbetegedésre. Érdemes az alsó leveleket leszedegetni, szintén megelőzés céljából.
Rettegett betegség a fitoftóra, ami ellen ha bejön a csúnya nyálkás őszi idő, már nemigen védekezhetünk.
A paradicsomot Louise Riotte néni szerint nem ajánlatos kukorica, burgonya, káposztafélék és édeskömény mellé ültetni.  Megvédi a spárgát a spárgabogártól és a köszmétét a rovaroktól.  Jó hatással vannak egymásra a répával, petrezselyemmel, metélőhagymával, hagymával, büdöskével, vízitormával, a fokhagyma pedig védi a vörös pókatkától. Ha van a közelben közönséges csalán, vagy kis mennyiségben disznóparéj, az javítja a termés minőségét. A bazsalikom és a méhbalzsam, meg az orvosi pemetefű kimondottan jó hatással van mind a növekedésre, mind a paradicsom ízére; előbbi még a kártevőket is elriasztja. Sőt lehet rózsák mellé ültetni, a rozsdabetegség megelőzésére, de finnyásabbak permetet is készíthetnek.
A többit -már ami a növénytársítást illeti - olvassátok el a könyvben ;) Holnap pedig rakok fel egy-két receptet.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése