2013. július 22., hétfő

Krémlevesek

Nos, ezt a bejegyzést azért kapjátok tőlem kedves olvasóim, mert én nagyon hálás vagyok a krémleveseknek. Hálás vagyok a krémlevesek feltalálójának és nem utolsósorban hálás vagyok Beának, kedves volt osztálytársamnak, aki már csak a cukkini-krémleves megemlítésével ihletet adott nekem egy jelentős probléma megoldására: gyermekeim nem szeretik a zöldségleveseket, párolt zöldségeket illetve a zöldséget bármilyen darabos formában.

Ugye milyen guszta?
Tudom, hogy sokan küzdenek hasonló problémával, ezért teszem közzé eme bölcselkedéseimet: 1. Ranko szerint a gyerekek mindent megesznek csak legyen sós és ropogós. 2. A gyerekek nem a zöldségek ízétől ódzkodnak, hanem a textúrájától, kinézetétől, stb. 3. A rohadt életbe, minektermelemasokzöldségetéskülönbeniskellavitamin!!!

mmmm!!!
Fentiekből következik, hogy krémlevest kell csinálni pirított kenyérkockával. A kenyérkockához legjobb a szeletelt kenyeret amolyan "kockákra" felvagdosni-tépni, olajjal meglocsolni, ételízesítővel vagy fűszersóval meghinteni és kioajozott tepsibe szétteríteni. Utána berakni a sütőbe arra a fokozatra amin pirítani szoktál (ez az én gázsütőmön a 6-os fokozat) és mondjuk 10 perc után átforgatni, és adni neki még tíz percet. A lényeg, hogy ne szenesítsd el :P

művészi alkotás
Ami magát a leves illeti, gyakorlatilag bármiből lehet csinálni, nyilván nem mindenből érdemes vagy gusztusos. Például káposztakrémlevest, vagy paprikakrémlevest nem nagyon tudnék elképzelni és vétek lenne a ysenge friss zöldborsót leturmixolni. De cukkiniból hagymával ízletes első fogás sülhet ki, a karfiol, brokkoli borssal, szerecsendióval mennyei, a öregecske zöldborsót pedig elég leveskockával megfőzni és utána pépesíteni.

ez itt kérem szépen brokkoli
A leves elkészítési módja egyszerű. Megfőzöd, leturmixolod (turmixgépben, botmixerrel), ha más nincs áttöröd krumplinyomón. Ezzel a zöldborsó esetében például tulajdonképpen kész is vagy, mert eleve egy krémes állagú levet fogsz kapni a pépesítés után. Az ízen lehet lágyítani savanyítani tejföllel, főzőtejszínnel utóbbi esetén az állag is selymesebbé válik. Egy cukkini krémleves esetében viszont muszáj habarást vagy rántást készíteni hiszen az pépesített zöldséglevesünk még messze nem lenne krémes enélkül. Praktikus a levest még a turmixolás előtt behabarni, hogy a végén tuti biztos csomómentes levest kapjunk.

már a színe is étvágygerjesztő
A net persze tele van jobbnál jobb receptekkel, én magam a céklakrémlevessel kacérkodok és hát nem csak a zöldségekből, de a gyümölcsökből is készülhet nem csak darabos, hanem krémesített üdítő, hideg fogás.
Jó étvágyat, jó kísérletezést kívánok nektek. Mivel nekem most nem álltak rendelkezésre jól sikerült fotóim, idegen tollakkal voltam kénytelen ékeskedni (melyek no lám! remek leves receptekhez vezetnek benneteket):

Spárgakrémleves

Brokkolikrémleves

Sütőtök krémleves

Brokkolikrémleves és egyéb krémlevesek

Paradicsomkrémleves

2013. július 14., vasárnap

Akit a kiszáradt tuja megcsapott...

Ejj bloggerek Istennője, köszönöm-köszönöm. Január óta nem írtam egy betűt se, de most eljött a szent pillanat. Kedves olvasóim, nem untatlak benneteket a részletekkel. Egyszerűen nem volt időm írni. -a kötelezettségeim szép lassan a fejemre nőttek, és ugyan június 26-án túl lettem az utolsó vizsgámon is, voltunk nyaralni, és aki kertet művel annak mondanom se kell, hogy sok volt a behozni való. A kertben is, a házban is. Aztán pénteken a férjem és egy barátja elutazott a Visegrádi Palotajátékokra, a gyermekeim pedig szombaton elmentek az apukájukkal és vasárnap este jönnek vissza. Ilyenkor olyan sokat nem pihenek, inkább jobban haladok, utolérem kicsit magam. Most vasárnap kora délután van,és lelkifurdalás nélkül le tudok ülni kicsit mesélni miközben sül a karfiolom .

az első eresztés

Sok változás történ a házunk táján. Ami a kertet illeti, gyakorlatilag e felére csökkentettem a méretét. Nyilvánvalóvá vált ugyanis, hogy kis családomban én vagyok az egyetlen aki a kertben való szöszmötölést szereti és tulajdonképpen a mindennapok természetes velejárójának tekinti. Nem lehet ezért senkit hibáztatni. A gyerekek néhány dolgot érdekesnek tartanak és maguktól segítenek, illetve ha meg vagyok szorulva, befoghatók egy kis zöldbabszüretre, kajsziszedésre. De mivel nem szeretném, ha felnőttkorukban úgy nyilatkoznának, hogy "úúúútálom a kerti munkát" (mint ahogy egy régi kollégám tette, aki történesen falun nőtt fel, rendszeresen kapta szüleitől a jó kis hazait, de semmi pénzért nem költözött volna ki kényelmes panellakásából), próbálok egészséges egyensúlyt tartani. Férjemuram mindenben segít amire megkérem, de ő sem az a típus aki kapával a kezében kel és fekszik.

a legfiatalabb generáció


A lényeg, hogy úgy számoltam mintha csak és kizárólag magamra számíthatnék a kertben. Ezért egy huszárvágással -- kértem kölcsön egy kis pénzt -- és csináltattam dupla kerítést a kertre. Hogy miért duplát? Nos a nem művelt területet csirkéim rendelkezésére bocsájtottam, mint kifutót. Arról pedig már beszámoltam, hogy Kassia milyen károkat képes csinálni a veteményben, ezért a veteményest is gondosan lekerítettem. Így lett dupla a kerítés, biztosítandó, hogy oda ártó szándékkal se négy, se kétlábú lény ne tehesse be a lábát. Persze ami működik elméletben az gyakorlatban már egyáltalán nem biztos. Az előnevelt csirkék mind át tudtak bújni a dróthálón, a kutyánk pedig időről-időre azért be tud slisszolni például azért, hogy az eperágyás közepére egy szép nagyot tojjon.

A terv bevált


A csökkentett méretű veteményesbe olyan zöldségeket vetettem amiket meg is eszünk, feldolgozunk. A megnövekedett tyúkudvarra pedig több baromfit vásároltam. Első körben profiktól 30 darab előnevelt csibét akikből 16 db maradt...a zöldfülű sokszor a maga kárából tanul. Túl korán engedtem ki őket kapirgálni és a macskák elhordták őket; ha ennél a drasztikus létszámcsökkenésnél nem kapok észbe és nem zárom el őket még egy pár hétre, ennyien se maradtak volna az tuti. Pár hete jött az utánpótlás, háztól. Nagyon helyes tarka-barka kavalkád, akik kb 2 hónapos korukig nem mehetnek ki a szabad ég alá. Aggodalomra semmi ok kedves állatbarátok, bőven van helyük, és homok van alattuk, nem beton, így tudnak kapirgálni is. A tyúkudvarra több kis oáziskát telepítettem óriás napraforgókból, hogy a baromfiaknak legyen hol hűsölni.
A két területet pedig cserélgetni fogom, azaz amit most betrágyáznak és kitisztogatnak, az lesz jövőre a vetemény. Fineszes vagyok, ugye?

tarka-barka rézvirág

Nagyjából ennyi az újdonság. A virágoskertemre most büszke vagyok. van kardvirágom és miden szépen virít. A sárgabarackot már leszüreteltük, akkor történt, hogy előbb egy barack nyomott orrba, majd a tuja ágat sikerült úgy megabajgatnom, hogy majdnem kiverte a szemem. Hiába, a tanya veszélyes üzem. Még egy rekesz kajszit fogok befőzni, lassan beérem magam a kertben is, úgyhogy biztos gyakrabban fogok jelentkezni. Egy ideig. De tudjátok, rossz pénz nem vész el :)  Ó még egy apróság - szó szerint - pár napja adoptáltatta magát velünk egy nagyon kedves parányi kandúrka. A Sanyi nevet adtam neki és most már ő is a süntanya lakója.

csendélet Sanyival

2013. január 1., kedd

Ui-ui, boldog új évet!

Egy pohárka pezsgőt szürcsölgetek, gyermekeim teljes egyetértésben játszanak emeleti szobájukban, hites uram a latopján babrál valamit, a tv-ben megy a bécsi újévi koncert, a tűzhelyen meg rotyog a lencsefőzelék.
Igen, ezért szeretem a téli szünetet legjobban az összes közül. Én alapból nem szoktam túlspilázni a karácsonyt, időben beszerzünk mindent, tehát az ünnepek alatt mi nem az ünnepeket magát, hanem az előtte levő, szeptembertől-decemberig tartó periódust szoktuk kipihenni.

Dér dér dér
A téli szünetet megelőzi az őszi, de az valahogy még olyan rohangálós. Olyankor az ember elintézi gyorsan az elmaradt ügyeit, gyorsan bepótolja a tél beállta előtti kerti teendőket, magyarul elég keveset pihen.  No de az áldott téli szünet...az embernek az elején még van egy két napja a karácsony előtt, amikor még takarít egy nagyot, megveszi, elintézi azt az egy-két dolgot ami lemaradt a listáról. Aztán némi gyakorlat, józan ész és persze segítség igénybevételével a szenteste is kellemes élmény lesz nem pedig rémálom. A gyertyagyújtástól a vacsora elkészítéséig és elfogyasztásáig.

Deres petrezselyemvirág
És persze főzni, mosogatni, gyereket fürdetni stb. kell minden nap szinte, de mi ez a hétköznapi hajtáshoz képest. Dolce vita. Reggel alszunk ameddig jól esik, az étkezések időpontja rugalmas, azaz a reggeli időpontjához igazodik a napi többi. Elmenni otthonról nem nagyon szoktunk, egyszer voltunk moziban és egyszer az Árkádban. Utóbbi helyen, horribile dictu!, szeretünk csak úgy barangolni, esetleg megebédelni.
A gyerekek meg egyszerűen nem unják meg a játékot. Minden reggel elmennek Rankoval Kassia-t megsétáltatni, aztán játszanak, filmet néznek, játszanak (Morzsinak muszáj furulyát is gyakorolni-de megint csak, mi ez a hétköznapi hajtáshoz képest).

A nőegylet
Csupán annyi üröm vegyül az örömbe, hogy az ünnepek alatt vizsgákra is készülök és mellesleg ez is az oka annak, hogy már régen nem hallottatok felőlünk. Bajára járok két hetente konzultációkra, keveset láttam mind a kertet, mind a tyúkokat. Szépen megnőttek és már mindegyik tojik. Kicsit kevesebben lettek, mint terveztük. Hét tyúkocskából öt maradt, mivel egy beteg lett, egyet pedig a szomszéd kutyája kapott el.  De ez az öt kislány napi 2-4 tojást produkál, ami bőven ellátja a háztartásunkat.

Egy normál és egy xxl tojgli
A tojások gyakran kakisak, amit én bizony le szoktam mosni, bár van akik nem javasolják. Valahogy a "tyúkszaros tojás a hűtőben" koncepcióval nem bírtam megbarátkozni. Néha tojnak egy-egy óriás tojást, azok kétszikűek (gy.k.: két sárgájuk van). Pedig nem kapnak a pipik semmi naftát, kukoricadarát esznek trirtikálét vagy búzát és szotyit 7:2:1 arányban. És mészgrittet is kapnak, hogy maradjon elég meszük a tojáshoz. Egyébként nem hülyék, ha mészhiány alakulna ki náluk, megennék a saját tojásaikat, de ez ugyebár nem lenne túl célravezető.

Bonika is megtyúkult
Lényegében ennyi a történés a süntanyán. Hiszen tél van. Azért kis csodákat így is találunk. Rengeteg korianderünk lesz jövőre, ha kibírják a kis hajtások a fagyokat. Szerintem ki fogják. Ha nagyon akarnék, friss mentalevelet szüretelhetnék a teámba, mert az is zöldellik. Ezen felül viszont csak újabb adag  tűzifát kell rendelnünk meg azt a bizonyos marhatrágyát, amiről korábban már szóltam. Nekem személy szerint meg túlélni a vizsgaidőszakot. Aztán január végén lehet megint tervezni: miből, mennyit, hova...